Jak se starat o počítač

Co dělat, aby Váš počítač lépe "shell"?

Počítač můžeme přirovnat - třeba k autu. Když si auto pořizujeme, dopředu víme, že budeme muset kontrolovat hladinu oleje, dolévat ostřikovače a chladicí kapalinu, víme, že po každých 12 tis. km se má auto dát do servisu na výměnu oleje. Naučíme se časem, že je všeobecně dobré mít citlivé ucho i oko na závady, a nejlépe, řešit je včas.

Údržba auta je velmi vhodně předmětem zkoušky v autoškole. Ale co se počítačů týká, jejich majitelům je často tajemstvím, že vůbec existuje několik dobrých věcí, o které je dobré se zajímat. Dobře prováděná uživatelská údržba je mimo jiné také dobrou prevencí před neduhy, které neléčené, přivedou nebohého uživatele jistojistě do počítačového servisu. To, co zde popisuji, by tedy měli k vlastní spokojenosti zvládat sami uživatelé:

  • Chránit před viry – je potřeba mít nainstalovaný nějaký antivirový systém a vědět, že funguje. Například Avast se musí jednou za rok zdarma aktivovat, placené verze se musí platit. Antivirové systémy bývají nastaveny tak, aby se skenování spustilo automaticky při delší době nečinnosti, o víkendu nebo v noci. Pokud v tuto dobu nemáme zapnutý počítač nebo jsme toto nastavení zrušili, musíme skenování spustit jednou za čas ručně.
  • Odstraňovat malware – kromě klasických virů dnes existuje ohromné množství malware neboli škodlivých programů, které neškodí přímo a viditelně. Parazitují však jiným způsobem: vytěžují procesor, zahlcují internetové připojení, množí se, obecně zneužívají váš výpočetní výkon ve svůj vlastní prospěch. Je třeba je systematicky odstraňovat, aby se práce s počítačem nestala utrpením. Antivirus nemusí obsahovat dostatečně fungující komponentu chránící před malware -  potom je dobré nainstalovat specializovaný program a dostatečně často nebohý počítač čistit.
  • Odstraňovat dočasné soubory a jiné zbytky v systému – Windows i internetové prohlížeče si vytváří dočasné soubory, zálohy nebo cookies. Tyto soubory jsou potřeba jen do určité míry a jednou za čas je dobré veškerý podobný balast odstranit a pokračovat s čistým počítačem dál. Rovnou doporučím program CCleaner. Je kompletně zdarma a jeho ovládání je jednoduché. Poskytne neocenitelnou službu.
  • Udržovat dostatečné volné místo na disku – zejména u starších počítačů s harddisky o kapacitě 80GB docházelo místo často. Je to problém stejný jako nedostatek benzínu v autě – je velmi dobré jej dopředu předvídat a vyhnout se pokud možno krajní situaci, zamezíme tak problémům. Možností je přitom dost: filmy lze přestat stahovat nebo lze na ně pořídit externí disk, lze provést "domácí úklid" a smazat hromady nepotřebných souborů. Lze také samozřejmě vyměnit disk za větší (nutná reinstalace) nebo v případě stolního počítače s výhodou prostě jen přidat další disk. Pokud ovšem máme v PC dva, je dobré si rozvrhnout, co na který ukládáme a orientovat se mezi nimi.
  • Odinstalovávat nepotřebné programy – pokud už nainstalovaný program nepotřebujeme, je dobré jej pro udržení pořádku v PC odinstalovat. Provedeme u Win 7 přes Start – Výchozí programy – Programy a funkce. Obecně platí, že instalujeme, jen to, co opravdu potřebujeme. Pokud potřebujete vědět podrobnosti, zeptejte se.

Počítačové školení na přání?

Sdělte mi svou představu! Postarám se, abyste byli spokojeni.
Přejít na stránku Počítačová školení.

Potřebujete si individuálně doplnit počítačové dovednosti?

Chcete výklad s příklady na přání? Potřebujete odpovědět na Vaše otázky? Nebo jen tréning? Zavolejte a domluvte si doučování. Cena je rozumná - viz Servis. Základní tipy pro práci s počítačem také najdete na stránkách Jak se starat o PC a FAQ.

Funguje PC špatně?

Jak udržet své PC v kondici? Přečtěte si Jak se starat o počítač.
Také se může hodit několik tipů v sekci Časté závady.
Pokud se chcete zdarma poradit, využijte Radu zdarma.

Chcete ušetřit za provoz PC?

Pokud nejste nuceni používat kombinaci Windows + MS Office, zvažte alternativy. Ušetříte nemalé peníze sobě, možná celému podniku. Zajímají vás podrobnosti?

Nákup nebo oprava za rozumnou cenu?

Partneři