FAQ

Vzhledem k tomu, že tyto nové stránky právě dávám dohromady, budu vděčný za všechny Vaše připomínky a další inspirativní dotazy. Nebojte se a pište, pište, pište... Děkuji!

Otázky k hardwaru


Polil/a jsem si notebook čajem. Proboha, co teď?

Zachovejte chladnou hlavu. Vypněte přístroj, vyndejte baterku. Nezapínat! Stejně to každý udělá, je to silný reflex.. Vysvětlím: elektronice voda nijak zvlášť nevadí. Zapnuté elektronice voda ovšem vadí, protože zpravidla něco pod proudem zkratuje a vyřadí z činností kus obvodů. Proto ještě jednou: Nezapínat!!!

Dále bude nutné notebook rozebrat, odstranit kryty a nechat vyschnout pár dní při pokojové teplotě, dokud nebude vše v přístroji bezpečně v suchu. Pokud nevíte jak na to, zavolejte si pomoc.

Nejvíce ovšem vadí slazené nápoje a roztoky soli. Ty první zanechají lepkavou vrstvu, ty druhé mají velmi dobrou zkratovací schopnost.

Výše popsaný návod je nouzové řešení a notebook může přestat jít nenadále třeba po dvou týdnech. Pokud chcete, aby notebook skutečně fungoval dál, navštivte odborný servis. Hned. Pěkně popsaný problém politého notebooku má plzeňská opravna IT World.

Mohu počítač vyluxovat?

Použití vysavače na vyluxování prachu uvnitř počítače není vhodné, protože vysavač obsahuje silné kondenzátory, které mohou působit výboje statické elektřiny. Je to asi náhoda, ale nestojí to za ten risk. Čistit od prachu se doporučuje spíše stlačeným vzduchem, kompresorem, nebo nejlepší varianta - dát PC do servisu, kde to dělají denně a kvalitně.

Co když se mi rozbije disk?

Jakákoliv součástka v počítači má právo vypovědět službu. Bohužel žijeme ve spotřební době a je třeba s tím počítat i tehdy, pokud se snažíme s počítačem zacházet co nejšetrněji. Disk je velmi trvanlivá součástka, ale pokud se porouchá, můžeme přijít o uložená data. Proto si důležité dokumenty jako především seminárky, bakalářské práce, účetnictví, a jakoukoliv důležitou rozdělanou práci musíme také kopírovat jinam. Například na flešku, externí disk nebo na internetový server.

Cena za záchranu dat z porouchaného nebo smazaného disku se pohybuje řádově v tisícovkách Kč a někdy není možná vůbec. Výrobce disku vám v záruční době moc rád disk vymění za nový funkční - data vám ale nevrátí nikdo. Proto moje rada zní: Nepodceňovat zálohování!

Mám notebook asi 3 roky a baterie mi vydrží jenom krátkou chvíli. Jak je to možné?

Bohužel vás nepotěším, ale technologie Lithium-iontových baterií, používaných v drtivé většině mobilních zařízení, větší životnost principálně neumožňuje. S tím je třeba počítat a dopředu si vyčlenit určité kapesné na koupi nové baterie. Já jsem však spokojený - proti starším bateriím typu Ni-Cd a Ni-Mh se ty dnešní používají snadno a jsou naprosto bezúdržbové.

A proč jsou vlastně "lionky" tak drahé? Jejich nabíjení je složitější záležitost a vyžaduje speciální řídící elektroniku integrovanou uvnitř baterie. Více o těchto bateriích pojednává například článek na anglické Wikipedii nebo jeho o poznání stručnější česká verze či stať firmy Battex.

Doživotní záruka na RAM? Opravdu?

Jo, vážně!

V dnešní době.

Jen by mě zajímalo, čí život se počítá :-)

V praxi jde hlavně asi o to, že tuto záruku poskytuje výrobce. Tzn. pokud jí chci po spoustě uplynulých let uplatnit, budu muset kontaktovat firmu Kingston, ADATA, Corsair apod. To nedělám zrovna běžně, s podrobnostmi tedy bohužel neporadím.  Za zkoušku by to ale určitě stálo!

Nahoru...

Otázky k softwaru


Nějaký Avast mi hlásí, že není registrovaný. Netušíte co s tím?

Ano, tuším. Chce to více pozornosti. Jako uživatelé bychom se měli učit ovládnout nejen Word a Facebook, ale také náš vlastní antivirový program. Postačí, pokud si osvojíme:

 1. jak otestovat počítač
 2. jak poznat, zda je antivirus aktualizovaný
 3. jak programy typu Avast zaregistrovat. Je to snadné - stačí kliknout na registraci, vyplnit jméno a email, potvrdit. Je to zadarmo a máme zase na rok klid.

Toto není úkol pro servis!

Nemám na počítači žádný program na úpravu obrázků. Dá se nějaký doinstalovat?

Samozřejmě. Pokud máte operační systém Windows, pak vše funguje tak, že si na internetu program ve formě .exe souboru stáhnete a uložíte například na Plochu, spustíte. Proklikáte se průvodcem, hotovo. Po instalaci lze .exe soubor opět odstranit. Vyplatí se číst, vyplatí se vybírat osvědčené programy. Doporučuji neinstalovat balast a neinstalovat trial verze, které jsou po 30 dnech nepoužitelné. A nejlépe - neinstalovat programy, které jsou drahé, ale nutně je chci a nechci za ně platit (český folklór). Existují velmi dobré alternativy.

Z českých portálů viz například www.slunecnice.cz, www.stahuj.cz, www.studna.cz, www.instaluj.cz, www.sosej.cz apod.

Můžete mi doporučit nějaký nejlepší antivirový program?

Antivirové programy se velmi rychle vyvíjejí, protože musí okamžitě reagovat na aktuální situaci na internetu. Navíc je mnoho parametrů, podle kterých se měří kvalita antivirového programu: například kvalita skenování, rychlost skenování, zátěž paměti a výkonu procesoru, jak přehledné a funkční je uživatelské prostředí, přidané služby jko webové štíty, firewall... Je toho spusta. Také díky tomu neexistuje jediný nejlepší antivirus.

Zajímavost, která stojí za povšimnutí, je fakt, že velmi mnoho světově používaných antivirů jsou z české dílny. Ano, jsme tak trochu antivirová velmoc! :-)

Co se mě týká, před lety jsem si oblíbil Avast. Ale v poslední době začíná být vlezlý a podle mě zbytečně nabobtnal zbytečnými funkcemi. Každoroční aktivace (zdarma) u konkurence není nutná. Přešel jsem tedy na Aviru, ale co nevidět budu fungovat s Immunetem. Ten je vyvíjen jako open-source, to je pro mě jasná volba.

A koneckonců - pokud si osvojíte několik důležitých pravidel, budete v bezpečí i bez jakéhokoliv antiviru. Nevěříte? Také jsem se divil, ale něco na tom je - viz servispckupka.cz.

Nahoru...

Otázky týkající se obchodů a servisu


Rozhoduji se mezi notebookem a stolním počítačem. Co mi poradíte?

Notebook = za peníze si kupuji otřesuvzdornost a miniaturizaci včetně speciálních systému úspory energie, ochrany dat apod, které na stolním počítači vůbec nejsou zapotřebí. Samozřejmě, to co je malinkaté, nemůže být kdovíjak výkonné a zároveň se to špatně opravuje. S tím je potřeba počítat.

Stolní počítač = za peníze si kupuji především výkonný stroj, který se velmi snadno opravuje, díly pasují univerzálně, takže se mohou měnit velmi snadno za výkonnější. Oprava závady je tím velmi snadná, rychlá a levná, vše je dobře přístupné. Nevýhodou je vyšší cena za spotřebované energie, nepřenositelnost.

Je dobré se zamyslet, na co vlastně počítač chci, volba je jasná záhy.

A co tablet?

To je třetí možnost. Tablety jsou ovšem speciální zařízení, kde miniaturizace zašla hodně daleko. Procesory mají speciální architekturu (ARM), aby téměř nepotřebovaly chladit, místo disku jsou použité flesh paměti - ty ovšem nemají jen samé výhody. Opravovat se tablety dají jen velmi velmi omezeně a počítejte se slabším wifi signálem, což je dáno menší anténou proti notebooku.

Specialitou je ovládání skrz dotykový displej, které je naprosto nevhodné pro psaní delších textů. K tomu jiný operační systém: zpravidla Android nebo Apple. Je to spíše větší telefon, nežli klasický počítač. Doporučuji jen tam, kde je pro ně opravdu dobré využití - například se mi tablet osvědčil zejména na:

 • rychlé hledání dopravního spojení v IDOSu
 • poslech hudby z youtube před usnutím
 • prohlížení fotek z dovolené, hlavně pokud přijedou známí a nechce se jim z obýváku k počítači nebo já jedu za babičkou..
 • offline slovník Aj-Čj, Nj-Čj apod. (aplikace Dic-o)
 • vědecká kalkulačka (aplikace RealCalc)
 • rychlé i když ne příliš pohodlné zopakování poznámek před zkouškou, které byly jenom v elektronické podobě
 • servis všeho druhu, hlavně instalace wifi... To ale jen občas.

Budu vděčný za jakékoliv Vaše poznatky k tabletům. Napište mi!

 

Má cenu kupovat lepší počítač?

Rozhodně. Nejlepší je počkat si na ten správný čas. A dobře vybírat.

Mooreův zákon říká, že počty tranzistorů v čipech, určujících výkon počítače, se každé dva roky zdvojnásobí. S tím klesá cena počítačů rychleji než u čehokoliv jiného. Koupím-li si nadupaný počítač za nekřesťanské peníze, za dva roky to bude průměrná mašina. Na druhou stranu, koupím-li dnes pomalý počítač za pár babek, za dva roky na něj nebude možné nainstalovat ani potřebný operační systém a jeho použitelnost bude mizivá.

Zlatá střední cesta ale stále platí. Proto, když mě někdo požádá o koupi nového notebooku, nejraději vybírám repasovaný stroj v cenové relaci 4-6tis. Kč. Zde je absolutní špička poměru cena výkon, vysvětlím dále. Zajímají mě tedy prakticky výhradně značky:

 • IBM/Lenovo ThinkPad,
 • HP ProBook či EliteBook,
 • u Dellu něco z festovní řady s trackpointem.

Výše zmíněné se mi velmi osvědčily jako notebooky vhodné pro pohodlnou práci. Navíc - viděl jsem mnoho notebooků také uvnitř. Na první pohled poznáte rozdíly v konstrukci a rozložení komponentů. U výše zmíněných mám zkušenost, že konstrukce je velmi festovní, dostatečně promyšlená, servis co možná nejjednodušší.

Takto koupený notebook je vyčištěný, přezkoušený, klávesnice má nový povrch, v ceně je i operační systém, někdy i office programy. Výkonově tyto notebooky i dnes dostačují, protože když byly nové, tvořily vlajkové lodě svých značek. Ani za pár let nebudete nuceni notebook vyměnit. Více o noteboocích ve speciálním článku.

Připomínám ovšem, že pro ti notebooku má stolní počítač stále 3 základní výhody:

 • jednoduchý a snadný servis - cokoliv se porouchá, lze velmi snadno vyměnit, a to i za jiné komponenty než byly původní. To znamená mimo jiné, že mohu po čase ugradovat na lepší díly jen za pár korun.
 • výkon - a to prostě díky výkonnému chlazení a dostatečnému prostoru v počítačové bedně
 • cena - na stejný výkon téměř poloviční.

Proto se vždy podrobně vyptávám, k čemu kupované zařízení bude sloužit.

 

Nahoru...

Jiné otázky


Jak se mohu naučit na počítači něco sám?

To chce především píli. Nepočítá se ani tak chtění, jako spíše hodiny strávené před obrazovkou. Co si sám vyzkouším, to se počítá. Co sám objevím, to se počítá dvakrát!

Odkud čerpat:

 • Google (příklady, videa, návody, fóra...)
 • Nápověda (často nejlepší návody, protože v nich najdeme postupy, které byly při tvorbě programu přímo zamýšlené)
 • Zkušený známý
 • Školení, Kurz
 • ... a pak už jen příklady, úkoly, tréning, a pořád dokola :-)

Nahoru...

 


Počítačové školení na přání?

Sdělte mi svou představu! Postarám se, abyste byli spokojeni.
Přejít na stránku Počítačová školení.

Potřebujete si individuálně doplnit počítačové dovednosti?

Chcete výklad s příklady na přání? Potřebujete odpovědět na Vaše otázky? Nebo jen tréning? Zavolejte a domluvte si doučování. Cena je rozumná - viz Servis. Základní tipy pro práci s počítačem také najdete na stránkách Jak se starat o PC a FAQ.

Funguje PC špatně?

Jak udržet své PC v kondici? Přečtěte si Jak se starat o počítač.
Také se může hodit několik tipů v sekci Časté závady.
Pokud se chcete zdarma poradit, využijte Radu zdarma.

Chcete ušetřit za provoz PC?

Pokud nejste nuceni používat kombinaci Windows + MS Office, zvažte alternativy. Ušetříte nemalé peníze sobě, možná celému podniku. Zajímají vás podrobnosti?

Nákup nebo oprava za rozumnou cenu?

Partneři