Časté závady

Nefunkční komponenta

Pokud se stane, že v počítači vypoví službu kterákoliv součástka, vždy NĚCO přestane fungovat. Někdy je závada zřejmá. Zpravidla ale přesná diagnostika vyžaduje dostatek zkušeností a leckdy i speciální nástroje.

Vzhledem k tomu, že slušný servis má dnes diagnostiku závady zdarma, není co řešit.

Existuje jediná závada, na kterou bysme měli být připraveni předem: tou je rozbitý disk. Přichází ke slovu zálohy dat, neboli důležitá data uložená podruhé někde mimo ten samý počítač. Více jsem o tématu napsal v FAQ.

Čištění od prachu

Chlazení počítače, tedy zejména procesoru, zdroje, grafické karty a chipsetu je založeno na nasávání vzduchu z místnosti, který proudí skrz "bednu" až ke kovovým žebrům chladiče. Tam ochlazuje teplem sálající čiy a udržuje jejich snesitelnou provozní teplotu. Po splnění tohoto úkolu má vzduch pokračovat druhou stranou bedny zase ven. V opačném případě se chipy přehřívají a my to poznáme jako zamrzání systému, stále se zhoršuje odpověď na klikání, větráčky točí stále na plné obrátky, počítač dlouho nic nedělá, samovolně se restartuje nebo dokonce vypíná aby zabránil sebezničení. Při podezření doporučuji nainstalovat program typu HWinfo, který ukazuje aktuální teploty procesoru, disků, grafické karty a mnoho jiného. Teploty by se určitě neměly dostávat přes 70°C.

Pokud je na ventilačních otvorech bedny nebo na lopatkách větráčků usazené větší množství prachu, je na čase zjistit, jak jsou zanesená důležitá místa na chladičích a ve zdroji. Ze servisu mám doma schováno jako trofej několik procesorových chladičů ucpaných tak důkladně, že vzniklý prachový koberec by se dal krájet. V takovém případě už větráček nehoní vzduch, spíše uhlazuje a pěchuje stále tlustější perský koberec. Sám jsem nevěřil, dokud jsem to neviděl na vlastní oči -  a ne jednou! Zbytečně proto neotálejte a nechte počítač vyčistit, třeba i jen preventivně. Rozdíl bude markantní.

Hlučný počítač

Zmíněné větráčky zajišťující proudění vzduchu mají také svá ložiska. Používají se buď levnější kluzná, nebo cennější kuličková. Ať tak nebo tak, materiál se časem opotřebovává, což se časem chtě nebo nechtě projeví na hlučnosti větráčků. Diagnostika je jednoduchá a dobrá zpráva je, že cena nového větráčku je příjemně nízká: pohybuje se mezi 120 a 200Kč. Náklady na výměnu jsou minimální a následná spokojenost maximální.

Jediným zádrhelem jsou větráčky grafických karet. Ty totiž jako jediné nejsou univerzální a zpravidla se ani nedají objednat nové. Řešením je použít grafickou kartu s pasivním chladičem (tzn. úplně bez větráčku, chladicí plocha žeber pak musí být dostatečně veliká), vyměnit celou grafickou kartu, nebo postavit nový počítač. Poslední řešení je poslední dobou docela výhodné, protože výrobci procesorů a základních desek přesunuli grafický čip přímo do procesorů. Tam je grafický čip dostatečně chlazen a kromě toho, že cenově už je součástí procesoru, může mít také vyšší výkon. Koupě grafické karty už tak dnes není zdaleka nutností a pokud nevyžadujeme maximální grafický výkon, můžeme ušetřit.

 

Podrobnější a velmi dobře popsané informace k častým závadám najdete na stránkách plzeňského servisního střediska IT World.

 


Počítačové školení na přání?

Sdělte mi svou představu! Postarám se, abyste byli spokojeni.
Přejít na stránku Počítačová školení.

Potřebujete si individuálně doplnit počítačové dovednosti?

Chcete výklad s příklady na přání? Potřebujete odpovědět na Vaše otázky? Nebo jen tréning? Zavolejte a domluvte si doučování. Cena je rozumná - viz Servis. Základní tipy pro práci s počítačem také najdete na stránkách Jak se starat o PC a FAQ.

Funguje PC špatně?

Jak udržet své PC v kondici? Přečtěte si Jak se starat o počítač.
Také se může hodit několik tipů v sekci Časté závady.
Pokud se chcete zdarma poradit, využijte Radu zdarma.

Chcete ušetřit za provoz PC?

Pokud nejste nuceni používat kombinaci Windows + MS Office, zvažte alternativy. Ušetříte nemalé peníze sobě, možná celému podniku. Zajímají vás podrobnosti?

Nákup nebo oprava za rozumnou cenu?

Partneři