Záchrana dat

Jak zachránit svá data, když se k nim normální cestou nelze dostat?

V poslední době se na mě lidé obracejí stále více s dotazem: "Nějak mi klekla SDkarta/Něco se mi stalo s fleškou, nemůžu se dostat k souborům, mám tam moc důležité fotky. Nepodíváš se na to?"

Protože podobná situace je čím dál častější, rozhodl jsem se popsat k tomu určité know-how. Třeba to pomůže.

1. Co můžete udělat VY - 1. pomoc vašemu disku

Nenahrávat žádné další soubory - protože i tehdy, pokud se disk jeví prázdný, soubory tam ve skutečně stále jsou. Jen jsou označeny jako volné místo a další nahrávané soubory by je začaly definitivně přepisovat novými daty.

Dále POZOR: před jakýmikoliv pokusy o záchranu je důležité harddisk naklonovovat do image souboru na jiný disk - prostě provést jeho bitovou kopii.

  • Zejména při hrátkách s filesystémem na disku hrozí úplná ztráta dat nebo jejich záchrana bude komplikovanější!
  • Pokud disk odchází fyzicky, nebude se mu větší vypětí při skenování a záchranách líbit, proto se ze všeho nejdříve provádí bitová kopie na jiný, zdravý disk. A veškerá resuscitace dat se už může provádět takto nepřímo, původní disk už může odpočívat.

2. Co mohu pro Vás udělat já

Po zjistění situace použiji některý z programů, určený pro záchranu dat. Tyt programy můžete použít také sami, nebo je může použít Váš kamarád, který má k IT blíže než Vy:

  • Recuva - klikací program určený pro Windows, je zdarma a tento program bych se nabál použít i bez předchozího klonu (pokud je disk fyzicky jinak v kondici)
  • PhotoRec - free program s textovým rozhraním určený pro linuxový terminál či příkazový řádek Windows. Je více specializovaný a krom jiných funkcí vyniká také rychlostí a kvalitou. Použití PhotoRecu pořád není věda, s trochou technického myšlení a angličtiny se to určitě zvládnout dá.
  • TestDisk - dvojče k programu PhotoRec, též free. Slouží k záchraně filesystému. Tady ovšem pozor, můžete své soubory zpřístupnit, nebo způsobit také opak. Hlubší znalosti z IT se budou hodit.

3. Co udělat, pokud si svých dat opravdu ceníte

Kontaktovat odbornou laboratoř, kde jsou lépe vybaveni jak zařízením, tak znalostmi.

Uvádím odkaz přímo na ceník největší laboratoře, kde jsou dostatečně vybaveni, a mají také pobočky v krajských městech. Disky sváží do Prahy, ale mají celkem férové podmínky a ceny jsou úměrné odvedené práci. V ceníku si stačí rozkliknout typ disku, dál si jistě najdete přes hlavní menu všechny potřebné informace:

4. Poučení pro příště

Lidé s prý dělí na 2 skupiny: ti kteří zálohují, a ti kteří o svá data teprve přijdou. Něco na tom bude. Proto se řídím svoji poučkou:

  1. Nedůležité, balastní soubory MAZAT, MAZAT, MAZAT!
  2. Naopak důležité soubory ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT!!!

Jak je možné jednoduše zálohovat, si jistě najdete na internetu kdekoliv jinde. Princip je prostý: důležité soubory musí existovat 2x na dvou fyzicky různých discích, takže prosté kopírování v zásadě stačí, ikdyž se dá udělat lépe. Já na zálohování používám programy Toucan nebo Cobian Backup, které se mi velmi osvědčily. Nastavení programu šetří starosti a zálohování umí provádět diferenciálně, což je výborná varianta. Záloha je potom rychlá, bezbolestná, a je možné ji dělat často.


Počítačové školení na přání?

Sdělte mi svou představu! Postarám se, abyste byli spokojeni.
Přejít na stránku Počítačová školení.

Potřebujete si individuálně doplnit počítačové dovednosti?

Chcete výklad s příklady na přání? Potřebujete odpovědět na Vaše otázky? Nebo jen tréning? Zavolejte a domluvte si doučování. Cena je rozumná - viz Servis. Základní tipy pro práci s počítačem také najdete na stránkách Jak se starat o PC a FAQ.

Funguje PC špatně?

Jak udržet své PC v kondici? Přečtěte si Jak se starat o počítač.
Také se může hodit několik tipů v sekci Časté závady.
Pokud se chcete zdarma poradit, využijte Radu zdarma.

Chcete ušetřit za provoz PC?

Pokud nejste nuceni používat kombinaci Windows + MS Office, zvažte alternativy. Ušetříte nemalé peníze sobě, možná celému podniku. Zajímají vás podrobnosti?

Nákup nebo oprava za rozumnou cenu?

Partneři