Záchrana dat
Jak zachránit svá data, když se k nim normální cestou nelze dostat?
V poslední době se na mě lidé obracejí stále více s dotazem: "Nějak mi klekla SDkarta/Něco se mi stalo s fleškou, nemůžu se dostat k souborům, mám tam moc důležité fotky. Nepodíváš se na to?"
Protože podobná situace je čím dál častější, rozhodl jsem se popsat k tomu určité know-how. Třeba to pomůže.
1. Co můžete udělat VY - 1. pomoc vašemu disku
Nenahrávat žádné další soubory - protože i tehdy, pokud se disk jeví prázdný, soubory tam ve skutečně stále jsou. Jen jsou označeny jako volné místo a další nahrávané soubory by je začaly definitivně přepisovat novými daty.
Dále POZOR: před jakýmikoliv pokusy o záchranu je důležité harddisk naklonovovat do image souboru na jiný disk - prostě provést jeho bitovou kopii.
- Zejména při hrátkách s filesystémem na disku hrozí úplná ztráta dat nebo jejich záchrana bude komplikovanější!
- Pokud disk odchází fyzicky, nebude se mu větší vypětí při skenování a záchranách líbit, proto se ze všeho nejdříve provádí bitová kopie na jiný, zdravý disk. A veškerá resuscitace dat se už může provádět takto nepřímo, původní disk už může odpočívat.
2. Co můžeme pro Vás udělat my nebo osoba blízká
Po zjistění situace a s určitými znalostmi lze použít některý z programů pro záchranu dat:
- Recuva - program určený pro Windows, je zdarma a tento program lze v zásadě použít i bez předchozího klonu (pokud je disk fyzicky jinak v kondici)
- PhotoRec - free program s textovým rozhraním určený pro linuxový terminál či příkazový řádek Windows. Je více specializovaný a krom jiných funkcí vyniká také rychlostí a kvalitou. Použití PhotoRecu pořád není věda, s trochou technického myšlení a angličtiny se to určitě zvládnout dá.
- TestDisk - dvojče k programu PhotoRec, též free. Slouží k záchraně filesystému. Tady ovšem pozor, můžete své soubory zpřístupnit, nebo způsobit také opak. Hlubší znalosti z IT se budou hodit.
3. Co udělat, pokud si svých dat opravdu ceníte a body 1 a 2 nepomohly
Kontaktovat odbornou laboratoř, kde jsou lépe vybaveni jak zařízením, tak znalostmi.
Uvádím odkaz přímo na ceník největší laboratoře, kde jsou dostatečně vybaveni, a mají také pobočky v krajských městech. Disky sváží do Prahy, ale mají celkem férové podmínky a ceny jsou úměrné odvedené práci. V ceníku si stačí rozkliknout typ disku, dál si jistě najdete přes hlavní menu všechny potřebné informace:
4. Poučení pro příště
Lidé s prý dělí na 2 skupiny: ti kteří zálohují, a ti kteří o svá data teprve přijdou. Něco na tom bude. Proto se řídím svoji poučkou:
- Nedůležité, balastní soubory MAZAT, MAZAT, MAZAT!
- Naopak důležité soubory ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT!!!
Jak je možné jednoduše zálohovat, si jistě najdete na internetu kdekoliv jinde. Princip je prostý: důležité soubory musí existovat 2x na dvou fyzicky různých discích, takže prosté kopírování v zásadě stačí, ikdyž se dá udělat lépe. Já na zálohování používám programy Toucan nebo Cobian Backup, které se mi velmi osvědčily. Nastavení programu šetří starosti a zálohování umí provádět diferenciálně, což je výborná varianta. Záloha je potom rychlá, bezbolestná, a je možné ji dělat často.